Міністерство освіти і науки України
Управління освіти Чернівецької міської ради
Чернівецький військово-спортивний ліцей-інтернат
58004, м.Чернівці, вул.Луковецька, 29, тел.(0372) 52-24-71
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Міжнародний день сліпих

Парад планет

Остап Вишня - Відомий український письменник, гуморист і сатирик

 

Всесвітня організація охорони здоров'я призначила на 13 листопада. У цей день в 1745 році народився Валентин Гаюї — французький педагог, який заснував цілий ряд шкіл та підприємств для сліпих людей у Парижі та Санкт-Петербурзі. Він став першою людиною, яка створила подібні установи, оскільки до 18 століття в світі не було жодної школи для сліпих. Але він зробив їх навчання можливим завдяки спеціально придуманому рельєфно-лінійному шрифту.

Свою першу школу для сліпих людей він відкрив на особисті кошти. Уряд Франції не надавав йому допомоги в цьому. Крім того, Гаюї сам займався навчанням сліпих безпритульних. Він створив для них спеціальні підручники, глобуси, карти, які дозволяли дітям пізнавати науку.

Пізніше Валентин Гаюї відкрив свою друкарню. Відчуваючи серйозні матеріальні труднощі, він все одно займався друком книг для сліпих. У 1803 році москальський імператор Олександр I запросив його на відкриття навчально-виховного закладу для сліпих у Санкт-Петербург. Зараз це свято відзначають також і тут, адже саме Петербург став першим москальським містом, в якому з'явилася подібна установа.

Остап Вишня

Відомий український письменник, гуморист і сатирик

Павло Михайлович Губенко або ж Остап Вишня народився 13 листопада 1889 року в Сумській області. Хлопчик ріс у багатодітній селянській родині, навчався у початковій школі, а потім поступив в київську військово-фельдшерську школу. Після навчання, в 1907 році, Остап влаштувався фельдшером в армію, а потім потрапив на роботу в хірургічне відділення залізничної лікарні.

У 1917 році Остап вступив до Київського Університету, але навчання там він так і не закінчив, оскільки захопився літературною та журналістською діяльністю.

2 листопада 1919 року була опублікована перша розповідь Остапа Вишні «Демократичні реформи Денікіна». Спочатку він підписувався П. Грунським. І тільки в 1921 році письменник підписав свій фейлетон «Дивак, їй-богу!» Остапом Вишнею.

Письменник є засновником особливого літературного жанру «посмішка». Це були гумористичні оповідання на життєву тематику. Вони користувалися шаленою популярністю серед українських читачів. Але за смішним сюжетом його посмішок завжди читався серйозний підтекст.

Остап Вишня помер 28 вересня 1956 року. Кажуть, що, навіть перебуваючи на смертному одрі, він не припиняв жартувати.

125 років від дня народження Дем'я́на (Дам'ян) Анто́новича Горнятке́вич (Даміан, Дам'ян) (13 листопада1892Лісько — тоді Сяноцького повітуГаличина — 3 березня1980КергонксонНью-Йорк, США) — іконописець, мистецтвознавець, бібліофіл, дослідник історії українського мистецтва, історик церкви, живописець.

Життєпис

Станом на кінець жовтня 1918 — солдат австро-угорської армії, знаходився в Кракові і одночасно студент Краківської академії мистецтв. Ув'язнений в Домб'є, після звільнення влітку 1919, продовжив перерване навчання в Краківській художній академії.

В травні 1921 виставлялися його твори серед ряду художників у Національному музеї в Львові. В 1924—1925 роках навчався у Дрезденській та Мюнхенській академіях мистецтв, по тому працював у Львові.

1930 року художники Ювеналій Мокрицький та Дем'ян Горняткевич розписали святиню Святоуспенську Унівську лавру фресками. Також здійснив поліхромію Церкви Преображення Господнього в селі Вороблячин (Яворівський район).

У 1930-х роках займався вивченням фресок в церквах Кракова, Любліна, Віслиці, Сандомира.

З 1944 року на еміграції в Німеччині, з 1949 — в США. В 1951—1970 роках — віце-президент та голова художньої секції УВАН. Займався збиранням бібліотеки старих видань по історії мистецтва.

Його авторству належать студії по історії українського та польського мистецтва у XIV—XV — зокрема, на територіях тодішнього Польського королівства, провадив біографістику українських та польських художників ХІХ-ХХ століть, зокрема, Яна МатейкаІвана ТрушаОлекси Новаківського.

 

Парад планет:

13 листопада жителі Землі зможуть побачити з'єднання Венери і Юпітера 16:26, 11 листопада 2017 2381 0 Вранці перед сходом Сонця, в безхмарну погоду, можна буде побачити дві планети разом. Дві найбільш яскраві планети Венера і Юпітер вишикуються поруч одна з одною / NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS 13 листопада жителі Землі зможуть побачити з'єднання Венери і Юпітера. Про це повідомляє прес-служба Московського планетарію. "13 листопада вранці перед сходом Сонця, в безхмарну погоду, можна побачити прекрасну картину – з'єднання Венери і Юпітера. Із 17 на 18 листопада очікуємо максимум одного з найвідоміших звездопадов Леоніди", - сказано в повідомленні. Читайте також Небо над Китаєм осяяв потужний метеоритний дощ (відео) Відзначається, що з 9 по 22 листопада діє метеорний потік Леоніди, названий на честь сузір'я Лева, в якому розташовується його радіант. "Леоніди народжені залишками комети 55Р/Темпеля – Туттля і відрізняються швидкими метеорами білого кольору. Інтенсивність потоку змінюється з року в рік", - зазначили у відомстві. 17 листопада максимуму дії досягнуть Леоніди. Очікується до 20 метеорів на годину в зеніті.