Міністерство освіти і науки України
Управління освіти Чернівецької міської ради
Чернівецький військово-спортивний ліцей-інтернат
58004, м.Чернівці, вул.Луковецька, 29, тел.(0372) 52-24-71
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

1. Вчіть правильні слова правильно. Вивчати нову мову означає вивчати нові слова, дуже багато нових слів. Але для того, аби вивчить нову мову, ви не повинні вчити усі слова! Наприклад, ви, фактично, знаєте усі слова своєї рідної мови, але використовуєте не всі. З іноземною мовою така ж ситуація: аби розмовляти іноземною не треба вивчати усіх слів. Наприклад, в англійській мові 65% написаного матеріалу включає в себе всього 300 слів. Це слова, які використовуються найчастіше. Така схема працює й в інших мовах. Вивчення слів зручне методом карток: на одному боці написано запитання, на іншому – відповідь.

2. Вивчіть споріднені слова. Ви вже зараз знаєте хоча б кілька слів мови, яку збираєтесь вивчати. Тому почати «з нуля», фактично, неможливо. Споріднені слова – це «справжні друзі» слів з вашої рідної мови, які мають те ж значення. Наприклад, в романських мовах є споріднені з англійськими слова: аction, nation, precipitation, solution, frustration, tradition і тисячі інших. Також в багатьох словах зустрічаються слова зі спільним коренем. Шукати споріднені слова – гарний метод для вивчення європейських мов, проте, виявляється, і в японській можна знайти такі слова. До того ж, почати вивчення зі знайомих слів – значно простіше, ніж з цілком незрозумілих.

3. Не обов’язково подорожувати. Повітря іншої країни не змусить вас заговорити новою мовою. Якщо вам потрібно зануритися в іноземну мову, її можна слухати, зокрема, за допомогою ресурсу Tunein.com, де зібрано понад 100 000 іноземних радіостанцій. З такою назвою є і безкоштовний мобільний додаток. Також можна використовувати відеоролики на YouTube Trends Dashboard чи фільми та серіали іноземними мовами.

4. Тренуйтесь по Skype і не тільки. Наступним кроком є спілкування з носіями мови. Взагалі, якщо мета вивчення мови – це спілкування на ній, то цей пункт має бути одним з перших. Якщо ви починаєте вчити іноземну мову, небагато часу піде на вивчення базових слів і повторення того, що ви вже знаєте, а після цього одразу слід приступати до розмов… Знайти носія мови для розмов не так вже й складно, наприклад, на сайті Italki.com можна знайти професійних викладачів, неформалье навчання і просто співрозмовників.

5. Не витрачайте кошти. Найкращі ресурси – безкоштовні. Багато знань можна справді отримати безоплатно. На Duolingo є хороші безкоштовні куси іноземних мов. Тут все представлено в ігровій формі. На BBC languages можна вивчити основні фрази понад 40 мов. За допомогою сервісу Interpals можна знайти товариша для переписки з іншої країни, а на My Language Exchange можна знайти людей для переписки, які вивчають ту ж мову, що й ви.

6. Дорослим легше вивчати іноземні мови, ніж дітям. Маючи запас ресурсів для вивчення мови, треба вирішити основну проблему: це сумнів у власних можливостях та неправильна оцінка свого потенціалу. Як показує дослідження Університету Хайфи, дорослим краще даються іноземні мови, ніж дітям. На відміну від дітей, дорослі інтуїтивно розуміють правила. Тому здаватися не варто.

7. Поповнюйте свій словниковий запас з допомогою мнемоніки. Механічного повторювання недостатньо. Попри те, що часто повторюване слово може карбуватись у вас в пам’яті. Проте для слів, які складно запам’ятовуються, можна використовувати мнемоніку – мистецтво запам’ятовувати. Наприклад, придумати коротку смішну історію, яка буде асоціюватися з цим словом. А також можна використовувати ресурс memrise.com.

8. Любіть свої помилки. Більше половини населення планети знає більше, ніж одну мову. Тобто, одномовність – це питання культури, а не генетики (наприклад, нездатності вивчати мови). Тому якщо дорослі люди зазнають поразки у вивченні мов, то проблема – в системі вивчення. Вивчивши всі правила мови, ви не вивчите саму мову. Проте в системі освіти вивчення мови часто закладено саме так. Вивчивши мову, її треба використовувати. Носії мови з розумінням ставляться до тих, хто вивчає їх мову і не злитимуться через помилки.

9. Ставте розумні цілі. Ще одна помилка у підході до вивчення іноземної мови – відсутність конкретної і розумної цілі. Допомогти визначити ціль зможе, наприклад, європейська класифікація за рівнем володіння мовою. А – початківець (beginner), B – середній (intermediate) та C – просунутий (advanced). Кожен з рівнів має два підрівні: слабший (1 lower) і підвищений (2 upper). Наприклад, новачок, що має поступ у вивченні – А2, а слабкий просунутий – С1.

10. Від розмовного (В1) до досконалого володіння (С2). Аби постійно підвищувати свій рівень мови та навчитись побіжно розмовляти нею за три місяці, треба постійно тренуватись. Не менше години в день треба говорити іноземною, бажано, вибираючи різні теми, аби дізнаватися нові слова. Переходити від В1 до В2 за короткий час доволі складно, і ви будете робити багато помилок, але це – ваш прогрес.

11. Навчіться говорити без акценту. На рівні С2 ви знаєте мову так само добре, як і носій. Але у вас все одно може залишитись акцент чи ви можете допускати помилки. Це може залежати від вашого акценту і інтонації чи від рівня соціальної і культурної інтеграції. З акцентом та вимовою допоможуть відео на Youtube, які навчають правильній вимові, також можна наслідувати манеру розмови носіїв мови.

12. Станьте поліглотом. Якщо ваша ціль – вивчити кілька мов, найкраще почати з одної мови. Принаймні, поки не досягнете середнього рівня та зможете впевнено розмовляти цією мовою. Тільки тоді переходьте до вивчення ще одної мови. Попри те, що ви можете досягти значних успіхів за кілька місяців, аби могти користуватися вивченою мовою все життя, потрібна постійна практика. Але є й хороша новина: якщо навчитесь побіжно розмовляти іноземною – ця мова залишиться з вами на все життя.

Читайте також: 10 безкоштовних англомовних онлайн-бібліотек

 

Зубріння – не єдина можливість поповнити лексичний запас. Швидше і простіше можна вивчити іноземні слова, якщо скористатися кількома підказками.

До Вашої уваги!!!

1. Метод карток.

Старий добрий спосіб дозволив збагатити особистий тезаурус (і паралельно вивчити це слово) не одному поколінню студентів. Суть проста: на одній стороні записки пишеться іноземне слово, на іншій – його переклад. Можна купити вже готові картки і регулярно їх переглядати або зробити самому і розкласти по всій квартирі: побачене слово щоразу відкладатиметься в пам’яті. А ще можна таким чином підписати всі предмети в домі.Для тих, хто у словосполученні «старий добрий спосіб» чує наголос на першому слові, є сучасний сервісAnki: він поєднує систему віртуальних карток з технікою інтервальних повторень.

2. Техніка повторень

Ефективна для запам’ятовування будь-якої інформації, якщо повторення регулярні та інтервал між ними постійно збільшується. Вчені досі не вирішили, наскільки важливою є точна довжина проміжків для ефективного вивчення слів. Хтось говорить про алгоритм «відразу - через 10 хвилин - через годину - через день - через тиждень». Першопроходець у практичному застосуванні техніки радив наступні інтервали: 5 секунд, 25 секунд, 2 хвилини, 10 хвилин, 1 година, 5 годин, 1 день, 5 днів, 25 днів, 4 місяці та 2 роки. В будь-якому разі, це означає одне: слова, які вивчили вчора, набагато важливіші за вивчені сьогодні.

3. Синестезія – це вміння схрещувати відчуття: «чути» кольори, «бачити» емоції, відчувати «смак» звуків. Зустріли нове слово? Закрийте очі і уявіть, як воно виглядає – його колір, розмір, яке воно на дотик і смак.Чим більше органів чуття задіяно при запам’ятовуванні, тим легшим буде процес і тривалішим результат. Журналіст Джошуа Фоєр протягом року використовав цю та інші мнемонічні методики, щоб підготуватися до чемпіонату США з запамятовування. У книзі «Ейнштейн гуляє по Місяцю» він описав способи тренування пам’яті, які дозволили йому перемогти.

4. Уникайте антонімів. Запам’ятовування протилежних за значенням слів може допомогти вивчити більше, але взаємні асоціації можуть і заважати. Намагаючись одночасно утримати в пам’яті англійські прислівники «постійно» (permanently) і «тимчасово» (temporarily), можна легко заплутатись. Краще спочатку вивчити одне слово і лише згодом переходити до антоніма. Тепер спробуйте не згадувати про спеку, перекладаючи іноземною «холод». Одним словом, не думайте про білу мавпу.

5. Лексичні зв’язки. Лінгвіст Майкл Льюїс радить вивчати не окремі слова, а лексичні фрагменти. Навіщо вам знати, як іспанською буде «вулиця», якщо ви не в змозі використати словосполучення «на вулиці», «по вулиці» або «з вулиці» в живій розмові? Побутове спілкування складається з передбачуваних фраз: «приємно познайомитися», «спізнююся на півгодини», «дякую, що пояснюєте на пальцях, та я не ідіот, а просто іноземець». З базовими висловами ви не зробите стрибка відразу до рівня «бог» у знанні іноземної, але у вас завжди буде готовий арсенал для простої розмови. А монолог «Igotoschooleveryday»точно потрібно вчити не в першу чергу (питання про його актуальність нехай залишиться на совісті авторів радянських підручників).Першими знадобляться слова, які ви використовуєте найчастіше – наприклад, «наприклад».

6. Складайте дотепні словосполучення та абсурдні історії, побудовані на асоціаціях, або просто малюйте їх – на папері або подумки. Чим ексцентричнішим буде логічний зв’язок, тим веселіше буде мозку розбиратися з новою лексикою. На що схоже англійське слово puddle («калюжа»)? На «пуделя» – і ось ви вже проти власної волі уявляєте на вулиці мокрого після прогулянки собаку ненависної породи. Так, усю цю грязюку він несе вам додому. Вітаємо, це назавжди закарбувалося у вашій пам’яті. Далі можна поєднати приємне з корисним – помститися псу і вивчити нові слова «раптово» (suddenly), «автобус» (bus), «водій» (driver) та «яма» (hole): Suddenly a bus hits the dog in the middle of the road. A driver digs a hole and buries the dog (Раптово автобус збиває собаку посеред дороги. Водій викопує яму і ховає собаку).

Врешті, найскладніше слово запам’ятається моментально, якщо про нього є вдалий пікантний анекдот. Самвел Гарибян, автор книг з розвитку пам’яті та двічі рекордсмен «Книги рекордів Гіннеса» з запам’ятовування іноземних слів, радив придумувати до нових термінів яскраві і непристойні асоціації. Безпрограшний варіант.

7. Лягайте спати – як у будь-якій незрозумілій ситуації, так і після застосування перерахованих технік.Під час сну накопичена вдень інформація переходить з короткочасної пам’яті в довготривалу. Не треба напружуватись, просто побіжно перегляньте список нових слів і спокійно засинайте. Ця інформація буде для мозку найсвіжішою, і саме її обробкою він займеться, щойно ви закриєте очі.